Larwoterapia polega na stosowaniu opatrunku z larw much plujek Lucilia sericata, wyhodowanych sterylnie w labolatoriach. Larwy te oczyszczają ranę z martwej tkanki, usuwają z niej zarazki oraz wspomagają w rozwoju ziarniny. Efektem tej metody jest szybkie gojenie się otwartych ran i odleżyn.
Na ranę przykłada się larwy, które są przykrywane szczelnym opatrunkiem. Pozostawia się je na kilka dni. W tym czasie larwy oczyszczają ranę z martwych tkanek. Nie mając aparatu zębowego, rozpuszczają je za pomocą wydzielanych przez siebie enzymów. Larwy usuwają martwe tkanki znacznie precyzyjniej niż może wykonać to chirurg.
Wydzieliny larw zawierają także substancje o charakterze antybakteryjnym i stymulującym gojenie. Zastosowanie larw jest bezpieczne z uwagi na to, że larwy żywią się głównie martwymi tkankami. Podczas noszenia opatrunku z larw, chory może odczuwać delikatne łaskotanie.
Wskazania do leczenia larwami obejmują różne rodzaje zakażonej lub martwiczej rany, takie jak: owrzodzenia kończyn dolnych, rany odleżynowe, zakażone rany pooperacyjne oraz rany martwicze w przebiegu cukrzycy lub nowotworów
W Ameryce larwoterapia jest już stosowana od kilku lat. Również niemieccy lekarze z powodzeniem ją stosują. Z larwoterapii korzystają często osoby uczulone na antybiotyki. Metoda ta daje bardzo dobre efekty w oczyszczaniu martwicy u chorych ze stopą cukrzycową, z odleżynami i owrzodzeniami podudzi. Znane jest również stosowanie larw w przypadku różnego rodzaju ran urazowych i zakażeń układu kostnego.
Termin i zakres zabiegu larwoterapeutycznego należy ustalić telefonicznie.
Poniżej przedstawiam zdjęcia: – kostka po zdjęciu opatrunku z larw,
– pośladek przed larwoterapią oraz po zastosowaniu larw
-pięta przed i po zabiegu